EVERYTHING CAN BE ANYTHING

EVERYTHING CAN BE ANYTHING

The motivation to take the photos in this collection was very different from that which usually drives me. Most of the time, I want my photographs to serve a purpose, to tell a story, or explain a person to another person. But this time, I only wanted to capture surprise and wonder, enchantment with the world, and occasionally joy and amusement, but also discomfort and anxiety, in short, anything but a desire to tell a story. It proved to be an unexpectedly difficult challenge, which I put down to the ingrained habits I have acquired. I tried to meet it by spending several weeks taking photographs around Poland in 2016.

I still feel that I cannot achieve what I would like to achieve, but I cannot cease longing for that which I cannot have either. What I present here is a modest attempt, a beginning.... while I carry on.

WSZYSTO MOŻE BYĆ WSZYSTKIM

Motywacja, która posłużyła do wykonania prezentowanych w tym zbiorze zdjęć, dalece różni się od tej, jakiej zwykle używam w swojej pracy. Najczęściej myślę bowiem o tym, aby fotografia czemuś służyła, aby opowiadała historię, próbowała tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Tym razem starałem się wykorzystać jedynie zdziwienie, czysty zachwyt nad światem, czasami  radość i rozbawienie, zażenowanie, ale też i niepokój, wszystko, tylko nie chęć opowiedzenia historii. Okazało się to dla mnie  niespodziewanie trudnym wyzwaniem, którego powody upatruję w nabytych przyzwyczajeniach. Spróbowałem się z tym zmierzyć, fotografujące kilka tygodni w Polsce w 2016 roku.

Czuję, że jeszcze nie mogę osiągnąć tego, co bym chciał, ale też i nie przestaję chcieć tego, czego nie mogę. Prezentuję więc skromną próbę, jakiś początek…i kontynuuję.